T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BİNGÖL / MERKEZ - Halk Eğitimi Merkezi

DİYABET EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü münasebetiyle Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Halk Eğitimi Merkezimiz personel ve kursiyerlerine Diyabet hakkında farkındalığın arttırılması ve öneminin vurgulanması amacıyla seminer düzenlendi. 


DİYABET NEDİR?

Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Diyabetin sık görülen başlıca klinik belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, bayanlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur.

DÜNYA DİYABET GÜNÜ TARİHÇESİ

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu'nun (IDF) tarafından, 1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım tarihini Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007'den itibaren 14 Kasım Günü'nü resmi olarak "Dünya Diyabet Günü" olarak tanımıştır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen Dünya Diyabet Günü ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kutlanmaktadır.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 15.11.2019 - Güncelleme: 15.11.2019 10:52 - Görüntülenme: 118
  Beğen | 0  kişi beğendi